Družinska terapija oziroma njen proces vsem družinskim članom pri raziskovanju vedenj, vzorcev, čustvenih dinamik zagotavlja povsem enakovreden prostor. V tovrstnem procesu se išče in ustvarja okolje, ki lahko pomaga ter opolnomoči otroka, mladostnika, da lahko najde svoj glas. To pomeni, da se lahko izrazi in da je slišan. Slednje pa je nujno potrebno za ustvarjanje vzdušja varnosti ter zaupanja.
Lahko rečemo, da družinska terapija v prvi vrsti mladim odraslim osebam ponuja učinkovito oporo pri iskanju lastne poti proti želenim ciljem. Prav tako pri iskanju ravnovesja med samostojnostjo in povezanostjo.
Kazalo strani:
Srečanja s celo družino ali samo z mladostnikom
Družinske člane terapevtski proces podpira pri iskanju novih načinov vedenja, reagiranja, sporazumevanja, pri iskanju rešitev v smeri želenih sprememb. Ponuja učni model bolj kakovostnih medosebnih odnosov v povsem varnem okolju.
Družinska terapija lahko vključuje celotno družino ali pa samo mladostnika z občasnimi srečanju celotne družine ali pa le s starši oziroma skrbniki. Vsak potek pa je v največji meri odvisen od potreb ter želja posameznikov oziroma mladostnika in njegovih družinskih članov.
Najpogostejši vzroki za obisk družinskega terapevta
Za družinsko terapijo se lahko odločimo zaradi več razlogov. Dober družinski terapevt je še posebej dobrodošel, ko med družinskimi člani prihaja do večjih nesoglasij, medvrstniških težav, soočanj z medvrstniškim nasiljem, pojava depresije, pretirane zaskrbljenosti, do anksioznosti. Test anksioznosti nam lahko pomaga odkriti težave še preden prično negativno vplivati na naše zdravje.
Družinska terapija je prav tako zelo zaželena oblika terapije, kadar prihaja do soočanja z izzivi, ki so povezani s šolo, do težav zaradi nesoglasja med sorojenci, do ločitve in reorganizacije družine, soočanja z izzivi v družinah z otroki, ki imajo posebne potrebe.
Koristen proces družinske terapije
Družinam proces družinske terapije lahko pomaga pri številnih zadevah. Lahko jih na primer uči vzpostaviti pravila ter meje, sprejemati vloge in odgovornosti, spoznavati in sprejemati različnosti, vzpostavljati sočasno komunikacijo in skrb za druge.
Nekaj, kar pripada vsakomur med nami, je to, da imamo odnose, ki so polni, spoštljivi, zadovoljujoči, skrbni ter pristni. S pomočjo primerne terapije tako lahko ravno družina postane ključni vir za veselje, podporo, mesto, kamor se najraje vračamo in ne bežimo stran. Čeprav otroci odrastejo in si ustvarijo svoje družine oziroma odnose, se težavam vseeno ne da kar tako izogniti.