Čebelarjenje je pri nas izjemno priljubljena dejavnost. Vsak pravi skrbni čebelar pa seveda za svoje uspešno delo potrebuje kar nekaj kakovostne opreme, prav tako tudi veliko mero znanja ter izkušenj. Ravno zato se čebelarji nenehno udeležujejo najrazličnejših izobraževanj, na katerih lahko vedno izvedo kaj novega.
Ključno je, da čebelar pozna vse osnovne pojme, ki so povezane z dejavnostjo. Med drugim dobro ve, kaj je to AŽ panj, kako izgleda in na podlagi česa je takšna vrsta panja sploh nastala.
Kazalo strani:
Panj iz smrekovega lesa
Panj AŽ je v resnici izdelan po zamislih ter rešitvah, ki so nastale v zelo tesnem sodelovanju s čebelarji. Takšen panj je narejen iz smrekovega lesa. Vezava ni samo lesna, temveč so vključene še posebne vrste sponk. Najpogosteje se izdelujejo dvoetažni 9 in 10_satni panji. Ti so namreč v praksi daleč najbolj zaželeni. Veljajo za nadvse priročne.
Poleg tovrstnega panja je potrebno omeniti še satnice, ki sodijo poleg. Te so večinama izdelane iz lesa lipe. Ves les, ki je vključen v izdelavo AŽ panja, pa je seveda naravno sušen. Na takšen način se namreč čebelarji lahko dovolj uspešno izognejo težavam s prisotnostjo vlage v panju. Slednja je značilna za panje, ki so narejeni iz umetno sušenega lesa.
Zakaj torej čebelariti z AŽ panji?
Avtentični panj AŽ je torej narejen iz vrhunskega materiala, ki zagotavlja dovolj dolgo življenjsko dobo. Lahko se ohranja več generacij in je preprost za uporabo ter zahteva bistveno manj fizične moči. Na enaki površini se lahko čebelari z več tovrstnimi panji. Lahko so namreč postavljeni eden na drugega.
Ključna prednost AŽ panja pa je seveda ta, da čebelarjem zagotavlja, da lahko svoje delo opravljajo v najrazličnejših pogojih vremena. Svoje delo namreč opravljajo kar v notranjosti. Pri takšnem čebelarjenju se vedno pridela zelo kakovosten med. Slednji vsebuje do nekaj odstotkov manj vode v primerjavi z medom, ki nastane v drugih vrstah panjev.
Svojevrsten slovenski panjski sistem
Po svetu so v 19. stoletju nastajale najrazličnejše rešitve čebelarjenja s premičnimi satji. Pomembno je poudariti, da so v tem času tudi čebelarji iz naših koncev prispevali svoje rešitve. Slednje so se na začetku prejšnjega stoletja izkazale za res nekaj posebnega. Izoblikoval se je namreč povsem svojevrsten sistem panjev.
Ljubitelji živali in predvsem psov, pa preberite še članek kakšna je razlika med suho in mokro pasjo hrano, da boste vedeli kako hraniti svojega psa, da bo vaš živahen štirinožni prijatelj zdrav in zadovoljen.
Objave iz iste kategorije:
- Kemični svinčniki so kljub svoji starosti še vedno najpopularnejše pisalo
- Zakaj najeti poročnega fotografa?
- Razlika med suho in mokro pasjo hrano
- Ustvarjanje čustvenih in živih spominov, ki bodo trajali večno
- Nadležni klopi pri psih in drugih živalih
- Iz katerih materialov se izdelujejo nagrobni spomeniki?