Kranj, četrto največje slovensko mesto, je osrednje središče Gorenjske in sedež istoimenske mestne občine. Njegova bogata zgodovina je vidna v ohranjenem mestnem jedru, obrambnem obzidju in stolpih. Med glavne znamenitosti sodijo Prešernov grob, Prešernov gaj, spominski muzej in gledališče, posvečeno dr. Francetu Prešernu. Poleti Kranj oživi z raznovrstnimi kulturnimi dogodki na grajskem vrtu, kjer se zvrstijo koncerti, gledališke predstave in prireditve za vse generacije. Zaradi svoje privlačnosti mesto beleži rast povpraševanja po nepremičninah, zato prodaja hiš Kranj in okolica narašča .
V letu 2023 se na slovenskem nepremičninskem trgu nadaljuje trend zmanjšanja števila kupoprodaj stanovanjskih nepremičnin, kljub temu pa cene ostajajo visoke. Po ocenah Geodetske uprave RS bi se rast cen letos lahko upočasnila ali ponekod celo znižala, vendar večjih padcev cen ni pričakovati. Prodaje stanovanj v večstanovanjskih stavbah so se zmanjšale za 15–20 %, prodaje stanovanjskih hiš pa za 20–25 %. To odraža spremembe v dinamiki povpraševanja na trgu in preudarnost kupcev v trenutnih gospodarskih razmerah.
Kazalo strani:
Vpliv dviga obrestnih mer na povpraševanje
Po ocenah je bilo leta 2023 v Sloveniji prodanih približno 8000 stanovanj v večstanovanjskih stavbah in okoli 5500 stanovanjskih hiš, skupne vrednosti približno 2,2 milijarde evrov. Skupno število kupoprodajnih pogodb za nepremičnine je znašalo med 29.000 in 30.000, s skupno vrednostjo od 3,1 do 3,2 milijarde evrov. Te številke kažejo na nadaljevanje trenda zmanjšanega povpraševanja po nepremičninah v primerjavi s preteklimi leti.
Dvig obrestnih mer je močno vplival na zmanjšanje povpraševanja po stanovanjskih posojilih, kar je posledično vplivalo na manjše število sklenjenih kupoprodaj nepremičnin. Poleg tega je bilo lani prodanih okoli 5200 zemljišč za gradnjo stavb, kar obsega približno 530 hektarov. To je drugo leto zapored, ko se je število prodaj zemljišč zmanjšalo, z upadom za 20–25 % v letu 2023 in za 40 % v primerjavi z letom 2021.
Aktivnost na stanovanjskem trgu
Največji delež kupoprodaj stanovanj je bil v severni okolici Ljubljane, sledili so Kranj z okolico, Celje in Maribor. Manj aktivnosti na trgu stanovanj je bilo v Zasavju. Pri prodaji stanovanjskih hiš je bila največja aktivnost v Celju, sledil je Maribor. Ta regijska raznolikost odraža specifične lokalne razmere in povpraševanje.
Rast cen nepremičnin in zemljišč za gradnjo
Čeprav rast cen v letu 2023 ni bila tako izrazita kot v rekordnem letu 2022, je bila še vedno opazna. Cene stanovanjskih hiš so se na nacionalni ravni povečale za 9 %, cene stanovanj v večstanovanjskih stavbah za 6 %, cene zemljišč za gradnjo stanovanjskih stavb pa za 8 %. Ti podatki kažejo na vztrajnost rasti cen kljub zmanjšanemu obsegu kupoprodaj.
Na državni ravni se je povprečna cena stanovanja v večstanovanjskih stavbah dvignila na 2610 evrov na kvadratni meter, kar je 210 evrov več kot v letu 2022. V Ljubljani, kjer so cene najvišje, je povprečna cena za kvadratni meter stanovanja znašala skoraj 4000 evrov, kar je za 40 evrov več kot leto prej.
Cena povprečne hiše s pripadajočim zemljiščem je v letu 2023 narasla na 141.000 evrov, kar je za 9000 evrov več kot leto prej. V Ljubljani je bila povprečna cena za hišo s pripadajočim zemljiščem precej višja, okoli 380.000 evrov, kar odraža visoko povpraševanje in omejeno ponudbo na tem območju.