Bolezni dlesni lahko precej resno vplivajo na kakovost našega življenja. Sploh pa, če tovrstne bolezni ne zdravimo. Poleg tega, da bolezen dlesni na primer povzroča bolečine, vnetje, nelagodje, lahko privede celo do drugih resnejših težav z zdravjem.
Bolečine in nelagodje so torej zelo pogosta posledica bolezni dlesni. To povzroča nelagodje pa tudi težave pri vsakodnevnem čiščenju zob ali celo pri samem prehranjevanju. V primeru da se omenjena bolezen zob razvije v napredovano fazo, pa lahko posledično izgubimo tudi zobe.
![](https://ifb.si/wp-content/uploads/2025/02/bolezni_dlesni1-1024x401.jpg)
Kazalo strani:
Znižana samozavest zaradi bolezni dlesni
Bolezni ustne votline zagotovo vplivajo tudi na našo samozavest. Osebe z boleznimi dlesni imajo zelo pogosto slab zadah ali pa so zelo občutljivi pri smejanju pa tudi pri pogovoru. Slednje pa torej lahko zelo negativno vpliva na samozavest in na naše socialne stike.
Ključno je, da pri bolezni dlesni dovolj zgodaj prepoznamo simptome in da se odločimo za ustrezno zdravljenje. Veliko lahko rešimo že s primerno in redno nego oziroma čiščenjem zob.
Razvoj bolezni dlesni
Začetna faza bolezni dlesni se imenuje gingivitis. To povzroča vnetje, rdeče in krvaveče dlesni. Če to ni ustrezno zdravljenje, se lahko razvije v hujšo obliko – v parodontalno bolezen. V tem primeru se vnetje
širi globlje v tkivo, slednje pa povzroča, da so zobje ohlapni, kar lahko privede do njihove izgube.
V tem času je torej kakovost našega življenja lahko precej slaba. Lahko imamo na primer težave pri prehranjevanju. Boleče ali občutljive dlesni namreč lahko otežijo uživanje trde hrane, na primer jabolk, oreščkov, mesa. Dolgotrajna bolečina ali občutljivost pa povzroča, da se izogibamo nekaterim živilom.
Ne nazadnje bolezen dlesni lahko vpliva tudi na naš govor. Bolečine v zobeh oziroma ustih vplivajo na samo sposobnost govora, kar je precej moteče. Vemo pa, da pomanjkanje samozavesti pri govori lahko kar precej omeji socialne stike.
Zgodnji znaki bolezni dlesni
Znano je, da so zgodnji znaki bolezni dlesni zelo pogosto spregledani. Med te znake na primer sodijo rahlo krvavenje ob ščetkanju, neprijeten zadah in rahla oteklina dlesni. Vse to lahko vodi do hujših težav in prispeva k občutku, da nekaj ni v redu.
Vnetje dlesni seveda lahko vpliva tudi na druge dele telesa. Skrb za ustno zdravje in bolečine v ustih pa seveda lahko povzroča povečanje stresa.
Objave iz iste kategorije:
- Pri depresiji optimizem zvodeni v pesimizem
- Zakaj je koristno zgodnje odkrivanje anksioznosti?
- Najpogostejše težave z zobmi
- Mumijo je skrivnostna zdravilna smola
- Opornica za koleno – stabilizira in nudi oporo pogačici
- Tropska začimba kurkuma in njene pozitivne lastnosti
- CBD kapljice za ravnovesje v našem telesu