Zobna prevleka je umetno narejena krpica, in sicer v obliki naravne zobne korenine. Nadomešča krono naravnega zobu. Dobrodošla pa je predvsem tedaj, kadar je naravna zobna krona tako poškodovana, da njena obnova s pomočjo plombiranja ni več mogoča.
Prav tako so prevleke za zobe učinkovita izbira, kadar ima zobna krona poke, ki prehajajo na korenino; kadar s prevleko lahko nadgradimo zobni vsadek. S prevleko lahko tudi prekrijemo zob, ki je precej močno zabarvan, ker druge metode niso dovolj učinkovite. Ne nazadnje pa nam zobna prevleka omogoča še izboljšavo oblike zobu.
Kazalo strani:
Začasne prevleke za zobe
Začasne zobne prevleke se izdelajo, ko se čaka na izdelavo pravih prevlek oziroma za čas, ko se mora odložiti izdelovanje prave prevleke iz drugih razlogov, na primer zaradi oskrbe ostalih zob. Takšno prevleko lahko naredi zobozdravnik pri enem obisku. Lahko pa odvzame odtis ter prevleko izdelajo zobni tehniki.
Začasna zobna prevleka je za uporabo namenjena za nekaj dni oziroma za največ nekaj tednov.
Materiali za prevleko zob
Prevleka za zob je lahko narejena iz različnih vrst materialov. V grobem prevleke lahko delimo na kovinske, na takšne iz cirkonija, kovinske keramične, porcelanske cirkonijeve, polne keramične.
Kovinska je v celoti izdelana iz kovine, cirkonijeva pa v celoti iz cirkonija. Pri kovinski keramični je porcelan napečen na kovino. Na cirkonij ogrodje pa je porcelan napečen pri porcelansko cirkonijevi zobni prevleki.
Polnokermaična ali polnoporcelanska predstavlja najboljši nadomestek za naravne zobe. Najpogosteje je zaželena pri sprednjih zobeh ali pa pri vrzelih, ker je tam namreč estetski videz ključnega pomena.
Na kakšen način zobozdravnik izbere material prevleke
Material za prevleko zob praviloma izbere zobozdravnik. Ta material predlaga glede na ugriz, estetiko, morebitne razvade pacienta, ne nazadnje tudi glede na sam finančni vidik.
Pri postopku izdelave takšne zobne rešitve je najprej potrebno zob obrusiti. Nato se torej vzame individualni odtis obrušenega zoba. Sledi še sama izdelava zobne prevleke v laboratoriju, začasno cementiranje ter kočno cementiranje prevleke za zob. Njeno življenjsko dobo je pravzaprav težko predvideti. Je namreč v večini odvisna od ustne higiene posameznika. Njena povprečna doba je nekje med 5 in 10 let. Sicer pa je ne more poškodovati karies, lahko pa prizadene zob pod njo. Dobra ustna higiena ji omogoča, da je lahko njena življenjska doba dolga tudi do 20 let.
Preberi ta članek: Mumijo je skrivnostna zdravilna smola
Mumijo se že stoletja uporablja v različnih kulturah zaradi domnevnih koristi za zdravje. Nekatere od zatrjevanih koristi mumije so: izboljšano delovanje sklepov, zmanjšana vnetja, povečana raven energije, okrepljena odpornost in izboljšana prebava. Poleg tega naj bi imel mumijo tudi lastnosti proti staranju in pomagala pri zdravi koži.
Kolikšna je cena zobne prevleke?
Med pacienti se pogosto seveda zastavlja vprašanje, kakšna je cena zobne prevleke. Ta je zlasti odvisna od materiala, ki ga pacient izbere skupaj s svojim zobozdravnikom. Dejstvo pa je, da se cene za takšno storitev lahko močno razlikujejo tudi glede na izbrano ordinacijo.
Sicer pa je končna cena zobne prevleke odvisna tudi od tega, koliko zob bo prevlečenih in kateri zobje bodo to. V ceno je všteto tudi delo zobnega tehnika. Konkretni strošek za tovrstno storitev vam lahko zaupajo v izbrani zobozdravstveni ambulanti. Tam vam lahko prijazna ekipa zobozdravstvenih delavcev z veseljem pomaga ter odgovori na vsa vprašanja, tudi glede cene za zobne prevleke.
Najpogosteje se uporabijo prevleke za zobe iz keramike
Omenili smo, da je cena za zobno prevleko odvisna tudi od izbire materiala. Dandanes so daleč najbolj zaželene prevleke, ki so izdelane iz keramike. Za hit v stomatologiji pa zagotovo veljajo porcelanasti zobje. Za njihovo izdelavo se najpogosteje uporabljate dve vrsti materiala. To sta cirkonij ter tako imenovana e-max keramika. Oba materiala dajeta odlične rezultate. Lastnosti tovrstnih zobnih prevlek so podobne, prav tako cena. Kljub temu pa obstaja kar nekaj razlik.
E.max keramika dosega izjemne estetske rezultate. Pogosto se jo namešča na pobrušene naravne zobe. Takšen material velja za biokompatibilen. Ker je kakovost izdelka v tem primeru izjemno visoka, je cena tovrstnih prevlek posledično bistveno višja. Za cirkonij pa velja, da je lep material, ki ga odlikujeta predvsem visoka čvrstost pa tudi biokompatibilnost. Poleg omenjenega tovrstni material omogoča povsem naravni videz zob, prav tako je izjemno prijazen do dlesni. Tudi sama abrazija do zob v nasprotni čeljusti je izjemno majhna.
Informativna cena za zobno prevleko
Cena zobne prevleke se giblje od 300 evrov dalje. Cena posega vključuje storitev, uporabo materialov, anestezijo, pooperativni pregled. Za konkretnejše podatke o ceni pa se boste morali torej obrniti na izbrano ordinacijo.
Prijavo za posvet ali pa pregled lahko oddate tudi preko spletnega obrazca. V najkrajšem možnem času vas bodo iz izbrane ordinacije poklicali in rezervirali termin posveta za izdelavo zobne prevleke.
Objave iz iste kategorije:
- Opornica za koleno – stabilizira in nudi oporo pogačici
- Najpogostejše težave z zobmi
- Družinska terapija je lahko namenjena podpori mladostnika
- Mumijo je skrivnostna zdravilna smola
- Zagotovo daleč najbolj priljubljena obutev za ženske
- Pri depresiji optimizem zvodeni v pesimizem
- Zakaj je koristno zgodnje odkrivanje anksioznosti?