Poporodna depresija pa tudi anksioznost poleg poporodne otožnosti in poporodne psihoze sodita med duševne stiske, ki se pogosto pojavijo med nosečnostjo in po porodu.
Treba je vedeti, da se znaki poporodne depresije in drugih stanj lahko pri vsaki ženski odražajo na nekoliko drugačen način. Pojavljati se lahko pričnejo različne kombinacije občutkov ali pa samo določeni od njih.
Kazalo strani:
Kako pogosto se pojavi poporodna depresija?
Poporodna depresija ni tako redek pojav. Lahko se pojavi pri eni ali dveh ženskah od desetih. Pri nas vsako leto zaradi nje trpi tudi do 3600 žensk. Praviloma se pojavi štiri do šest tednov po samem porodu. Lahko pa se pojavi tudi nekoliko kasneje.

Depresija po porodu traja od treh do šestih mesecev, včasih lahko tudi dlje časa. Pravih vzrokov, zakaj pride do nje, v resnici še ne poznamo zadosti. Po vsej verjetnosti pa gre pri tem za medsebojno učinkovanje najrazličnejših dejavnikov, kot so na primer hormonske spremembe, osebnostne značilnosti, naučeni odzivi na stresne okoliščine.
Kako ukrepati v primeru poporodne depresije?
Ključno je, da v tem primeru dovolj dobro poskrbite zase in da vaše bližnje osebe z vami delijo skrb za novorojenčka. Za nekatere ženske je značilno, da okrevajo same od sebe. Raziskave kažejo, da se precej hitreje bolje počutijo, če si poiščejo tudi strokovno pomoč, podporo ter zdravljenje.
Matere, ki si priskrbijo pomoč, si torej dokazano hitreje opomorejo. O svojih občutkih in doživljanju se lahko pogovorijo s strokovno podkovano osebo, kot je denimo psihoterapevt.
Pomoč osebnega zdravnika pri poporodni depresiji
Pomembno je torej, da si ženska s poporodno depresijo najde osebo, ki ji ustreza. Ključno je, da vztraja in išče, kar potrebuje. V času poporodne depresije ji lahko pomaga tudi osebni zdravnik. Če je potrebno, pa jo napoti tudi k psihiatru.
Poporodna depresija se včasih zdravi tudi s pomočjo antidepresivov. Pravijo, da so lahko takšna zdravila tako učinkovita kot psihoterapija. Priporočajo pa se predvsem v primeru, ko gre za nekoliko težjo obliko depresije ali kadar psihoterapija sama po sebi ne zmore pomagati dovolj.
Vsako opravilo lahko predstavlja hud napor
Ko se ženska sooča s stanjem, kot je poporodna depresija, potem jo zagotovo spremljajo nekateri znaki. Eden od teh je, da ji čisto vsako opravilo lahko predstavlja zelo hud napor.
Objave iz iste kategorije:
- Pri depresiji optimizem zvodeni v pesimizem
- Bolezni dlesni slabo vplivajo na kakovost življenja
- Zagotovo daleč najbolj priljubljena obutev za ženske
- Zakaj je koristno zgodnje odkrivanje anksioznosti?
- Pregled vida – skrb za oči naj bo primarnega pomena
- Družinska terapija je lahko namenjena podpori mladostnika
- Najpogostejše težave z zobmi